Ґрунтові суміші для теплиць

16 Липня, 2015

3

До ґрунтової суміші для вирощування рослин в теплиці пред’являють особливі вимоги: вона повинна містити достатньо поживних речовин, утримувати вологу і добре пропускати повітря. Крім того, в тепличної ґрунтової суміші не повинно бути шкідників та збудників хвороб.
Основним компонентом ґрунтової суміші є земля, що складається з глини, дрібнозернистого піску, гумусу і мінеральних речовин. Для отримання такої землі зрізають верхній шар дерну завтовшки 10-15 см, перевертають його і укладають шарами, вибравши місце на відкритому повітрі, але під навісом. Через кожні два шари дерну насипають 5 см гною, перемішаного з різаною соломою. Таким чином, виходить штабель висотою і довжиною по 1,8 м. У міру викладання штабеля дерен і гній злегка зволожують.
Укладений штабель обливають зверху водою зі шланга і накривають поліетиленовою плівкою.
Через 6 місяців все це перетворюється на високоякісний ґрунт. При цьому ґрунтова суміш за своєю поживністю перевершує звичайний садовий ґрунт і має яскраво виражену волокнисту структуру.
Для приготування ґрунтової суміші рекомендується мати спеціальну мірну ємність, за допомогою якої розраховують кількість вапна і добрив. Всі компоненти рівномірними шарами насипають по черзі прямо на чисту бетонну підлогу, а потім перемішують чистою лопатою.
Для кімнатних культур в основному використовується ґрунтова суміш, що складається з 7 частин землі, 3 частин грубозернистого річкового піску і 2 частин вологого мохового торфу. На кожні 10 л суміші додають 30 г комплексного мінерального добрива і 5-6 г вапна або крейди.

Читайте також: Торф як добриво для саду і городу

Для посіву насіння овочевих культур ґрунтова суміш включає в себе 2 частини землі, 1 частина торфу і 1 частина піску. При цьому на кожні 10 л суміші додають 5 г суперфосфату і 10 г вапна або крейди.
Високу оцінку фахівців отримала суміш, що складається з 5-6 частин торфу, 2-3 частин перегною, 1 частини дернової або городньої землі і 1 частину річкового піску. На 1 м3 суміші додають 3-4 кг вапна або 10 кг доломітового борошна.
Відмінна суміш виходить при компостуванні 2 частин торфу, 1 частини гною і 1 частини нарізаної соломи. На 1 м3 цієї ґрунтової суміші додають 300 г сечовини, 3 кг суперфосфату і 2 кг хлористого калію.
Можна скласти ґрунтову суміш з простіших компонентів: 5 частин тирси, 3 частини торфу, 1 частина різаної соломи і 1 частина золи.
Коли ґрунтова суміш готова, її насипають на стелажі теплиці або прямо на ґрунт шаром не менше 16-20 см. У міру зростання рослин періодично підсипають суміш, збільшуючи товщину шару до 25 см. Перед висадкою розсади в ґрунтову суміш додають на 1 м2 20 г сірчанокислого калію, 30 г суперфосфату або 100 г деревної золи.
Багато садівників аматорів користуються ґрунтовими сумішами на основі торфу з додаванням поживних речовин, але все ж краще, якщо в сумішах буде хоча б невеликий процентний вміст землі. Торф’яні суміші дуже зручні у користуванні, легкі та стерильні. При наповненні горщиків і ящиків торф’яними сумішами не слід їх утрамбовувати. Необхідно регулярно і ретельно проводити полив. На торф’яних сумішах рекомендується вирощувати активно зростаючі, вологолюбні рослини з коротким вегетативним періодом.
На верховому, провітреному торфі зі ступенем розкладання 15-20%, з обов’язковим вапнуванням можна з успіхом вирощувати в теплиці основні овочеві культури. Для цього торф укладають на стелажі або ґрунт у теплиці шаром 25 см і поливають розчином мікро- і макродобривами: на 10 л води 20 г сечовини, 60 г суперфосфату, 50 г калійної селітри і 30 г сірчанокислого магнію. Витрата розчину на 1 м2 становить 10 л.
Вчені розробили так звані КК суміші, які бувають трьох видів: 3 частини мохового торфу і 1 частина піску; 2 частини торфу і 2 частини піску; 3 частини піску і 1 частина торфу. До цих сумішей слід додавати комплекс спеціальних добрив, які є у продажу.
Для вирощування рослин, що віддають перевагу кислим ґрунтам, розроблений наступний склад ґрунтової суміші: 2 частини землі, 1 частина торфу, 1 частина піску. На кожні 10 л суміші слід додавати 12 г суперфосфату і 5 г сірчаний цвіт (сублімована сірка).

Читайте також: Чи потрібен торф як добриво?

Джерело: http://farmers.pp.ua/news/runtovi_sumishi_dlja_teplic/2015-05-06-110