Використання торфу в якості універсальної підстилки

1 Березня, 2016

Для забезпечення тварин сухим, теплим і м’яким ложем майданчики стійл, денників і підлог кліток покривають підстилкою, яку в міру її забруднення і зволоження змінюють. Гігієнічні вимоги до підстилкових матеріалів зводяться до наступного: підстилка повинна бути суха, м’яка і не теплопровідна, вологоємна і гігроскопічна, не марка, без запаху, без домішок отруйних рослин і насіння бур’янів, без цвілі. Найбільш цінними підстилковими матеріалами вважають ті, які, крім перерахованих вище вимог, ще мають здатність поглинати з повітря шкідливі гази (аміак, сірководень, вуглекислий газ) і вбивати мікробів, тобто володіти бактерицидними властивостями, а також мати хороші удобрювальні якості.

Одне з головних властивостей підстилки – вологоємність. Затримувати в приміщенні забруднену, зволожену сечею підстилку довго не слід, так як в ній починається розкладання фекалій і сечі з виділенням аміаку і інших смердючих газів. Сира підстилка служить причиною захворювань кінцівок – гниття стрілки, розм’якшення копитного рогу, мокрець, некробактеріоз і ін.

pidstulka1

Найчастіше в якості підстилки використовують тирсу, стружку або тріску, рідше – різану солому і інші подрібнені сільськогосподарські відходи, спінений вермикуліт та ін. Витрати різних видів підстилки становлять від 8 до 20 кг на одну голову птиці в рік. Тому технологія використання підстилкового матеріалу, крім поліпшення умов утримання, повинна передбачати комплекс безпечних і ефективних заходів по утилізації підстилки. Універсальної підстилки, яка відповідає всім вищенаведеним вимогам, не існує. Тому, підбір і використання тих чи інших матеріалів в якості підстилки повинен базуватися на економічній доцільності.

Одним з найбільш цікавих матеріалів, які претендують певною мірою на універсальність, є торф. Торф має дуже високу вологопоглинаючу і сорбційну здатність, іонообмінні властивості, містить біологічно активні речовини, в т.ч. антисептики. Вологопоглинаюча здатність торфу доходить до 2400 % (для порівняння – цей показник у деревної тирси становить 370-520 %, у соломи – до 450 %). Завдяки наявності іонообмінних властивостей торф відмінно поглинає з повітря аміак і сірководень, причому ця здатність збільшується в міру збільшення вологості підстилки (поглинання аміаку такими матеріалами, як солома і деревна тирса, не відбувається). Торф має антисептичні властивості, наприклад, експериментально встановлено, що швидкість розмноження стрептококів на досліджуваних зразках торфу знижується більш ніж в 150 разів.

pidstulka3

Видобуток торфу пов’язаний з певними витратами, торф доступний не в усіх регіонах країни. Тому не завжди можливо і доцільно використовувати в якості підстилки тільки торф. Оскільки перелічені вище корисні якості торфу проявляються при додаванні його в підстилку в кількості всього лише 5-10%, стає економічно доцільним виготовляти підстилку змішаного складу, що складається здебільшого з дешевих доступних місцевих матеріалів або відходів (солома, відходи деревини) з добавкою 5-10 % торфу. Виготовлення гранульованої підстилки при цьому вирішує проблему зниження вартості зберігання і транспортування.

Застосування торфу в якості підстилки покращує мікроклімат тваринницьких приміщень, сприятливо позначається на фізіологічному стані тварин, сприяє підвищенню їх продуктивності, а також покращує якість продукції. Торф’яна підстилка ефективна у застосуванні в молочному скотарстві, свинарстві і птахівництві в якості незмінюваної підстилки. Для молочних корів рекомендують торф’яну підстилку вологістю 40-45% при ступені розкладання торфу понад 15% і зольності до 10%. Якщо ступінь розкладу вище 15%, зверху слід нашаровувати трохи соломи. Верховий сфагновий торф із ступенем розкладання до 20% може бути використаний на підстилку для свиней.

pidstulka2

З фрезерного торфу з вологістю до 50% в даний час готують пресовану плиткову підстилку, яку використовують без заміни до одного року. Згодом плити постійно розрихлюються і їх поверхня поглинає виділення. Торф краще застосовувати разом з соломою в співвідношенні 1:1 як в благополучних, так і неблагополучних щодо інфекційних та інвазійних хвороб господарствах. Кількість внесеної підстилки залежить від виду тварин, якості статі і підстилки, системи утримання, пори року, тривалості перебування тварин в приміщенні протягом доби.

Джерело: http://www.ecology-energy.ru/production/laying/