Основні компоненти органічних торф’яних субстратів

20 Жовтня, 2015

орг.землеробство6

В органічному землеробстві можна застосовувати різні види торфу. Для розмноження рослин, вирощування розсади й товарних тепличних овочів широко використається мало розкладений верховий сфагновий торф. Чорний, більше розкладений верховий і низинний очеретяний, осоковий, трав’яний торф звичайно використаються для того, щоб покращити польові ґрунти і як добавку до горшкових ґрунтів. Часто в субстратах змішують різні типи торфу.

Основні компоненти торф’яних субстратів – верховий торф, пісок, перліт дуже бідні поживними речовинами. Застосовуючи органічні добрива, врахуйте, що вони є повільно діючими.  При створенні суміші необхідно також враховувати, що багато органічних добрив мають істотний вплив на кислотність pН. Є декілька варіантів внесення додаткових органічних добрив:

1) додати добриво до субстрату перед висадженням рослин;

2) підживлення під час росту сільськогосподарських культур;

3) підживлення рідкими органічними добривами з поливною водою.

Зазвичай тепличні рослини підживлюють з поливною водою. Проте деякі з органічних компонентів добрив погано розчиняються у воді. Через це, багато виробників овочів вносять добрива в субстрат до пересадження. Для забезпечення збалансованого живлення змішують декілька видів добрив. Використовуються природні мінерали – доломіт (кальцій і магній), мелені фосфорити (фосфор) і глауконіт (калій). А також тваринні й рослинні органічні добрива: мука з люцерни, кісткове і кров’яне борошно, емульсія або гідролізат риби, екстракт макухи, пташиний послід, екстракт водоростей і зелених рослин, компостований гній, вермикомпост (біогумус). Біогумус і компост можуть мати підвищений рівень водорозчинних солей, тому вносяться в невеликій кількості (до 10%).

Інший варіант додаткового підживлення – використання рідких добрив – емульсії риби (має сильний неприємний запах), екстракту ламінарії, макухи, рослинних екстрактів, водної витяжки з біогумусу та компосту (чаї), суспензії кров’яного борошна. Можна змішувати комерційні рідкі добрива з іншими компонентами, щоб розробити збалансоване джерело макро- і мікроелементів.

Одна із проблем з органічними добривами полягає в тому, що поживні речовини знаходяться в недоступній для рослин формі і потребують попередньої мінералізації за допомогою ґрунтових мікроорганізмів.

Гарний компост або родючий ґрунт збагачує субстрат активними ґрунтовими мікроорганізмами. Якщо ви використаєте ґрунт як добавку до торфу необхідно переконатися, що на ділянці, з якої він взятий, не застосовувалися гербіциди й фунгіциди, ґрунт не забруднений важкими металами.  Застосування компостів невідомого походження, мінерального ґрунту пов’язане з ризиком занести хвороби й хімічні забруднювачі. Краще використати безземельні торф’яні субстрати.