Перешкоди на шляху переходу з газу на біомасу в Україні

13 Липня, 2015

Перешкоди на шляху переходу з газу на біомасу в Україні

Підприємство, яке вклало кошти в котел на біомасі та підключило його до централізованого теплопостачання, зіткнеться з відсутністю зацікавленості експлуатаційної організації.

Як зазначає голова правління біоенергетичної асоціації України (БАУ) Георгій Гелетуха, запуск в мережу альтернативної генерації тепла потужністю 1 МВт змусить компанію закрити газову котельню, звільнити частину співробітників і втратити доходи.

До того ж від експлуатаційної організації залежить видача технічних умов на підключення до централізованого теплопостачання, зауважує експерт, додаючи, що технічні умови незацікавленої в альтернативному виробництві тепла компанії виконати практично неможливо.

На додаток, в Україні практично відсутня галузь, яка б забезпечувала паливом теплопостачальне господарство на біомасі. Розвиток перспективного на сьогодні напрямку – вирощування енергетичних культур – стримує сільськогосподарський реєстр, до якого потрапила тільки верба, пояснює Георгій Гелетуха. Міскантус і тополя повинні пройти складну процедуру, яка займає не менше трьох років, щоб їх можна було висаджувати на землях сільськогосподарського призначення.

Читайте також: В Європі зростає тенденція до використання торфяних пелет для обігріву

Складна ситуація і з дровами. «Українські ліси знаходяться в державній власності і в основному управляються лісгоспами, які мають складені більше 10 років тому плани рубок і не враховують потреби в додатковому паливі», – зауважує Георгій Гелетуха, додаючи, що процедура внесення змін до таких документів досить складна і довга.

Існують і чисто законодавчі перепони для виробництва електроенергії з відходів агропромислового комплексу. Наприклад, новий закон “Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною” забороняє використовувати гній для виробництва біогазу, пояснює експерт. «У документі гній віднесений до другої групи побічних продуктів тваринництва і підлягає обов’язковій термічній обробці при температурі 130 градусів протягом, як мінімум, 20 хвилин при тиску 3 атмосфери», – розповідає Георгій Гелетуха, відзначаючи, що така практика застосовується у разі підозри на небезпечну інфекцію. Спеціаліст сподівається, що народні депутати виправлять помилку до травня 2016 року, коли цей закон набуває чинності.

Читайте також: Україна має найбільший резерв розвитку біоенергетики порівняно з країнами ЄС

У прийнятому на початку червня законі  «Про внесення змін в деякі закони України відносно забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії із альтернативних джерел енергії» сказано, що “зелений” тариф для суб’єктів господарювання, які виробляють електроенергію з біомаси, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт “зеленого” тарифу для електроенергії, виробленої з біомаси. За словами Георгія Гелетухи, прорахований до до 2029 року коефіцієнт не дозволить уряду і його структурам зменшувати “зелений” тариф в ручному режимі.

За новим законом, біомасою є невикопна біологічно поновлювана речовина органічного походження, здатна до біологічного розкладання, у вигляді продуктів, відходів і залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства та технологічно пов’язаних з ними галузей промисловості, а також складова промислових або побутових відходів, яка здатна до біологічного розкладання.

Читайте також: Перехід Житомирщини на альтернативні видыи палива

Джерело: http://ecotown.com.ua/news/SHCHo-strymuye-perekhid-z-hazu-na-biomasu-v-Ukrayini/